Menu

Dobór źródła ciepła: gruntowa pompa ciepła

Obecnie najbardziej popularne źródła ciepła w domach jednorodzinnych, ale i w większych obiektach, np. hotelach, to pompy ciepła lub kotły gazowe. Są to urządzenia niemal bezobsługowe, gdyż działają w pełni automatycznie, często z możliwością sterowania przez Internet.

Ze względu źródło, z którego pozyskiwane jest ciepło, wyróżnia się gruntowe, wodne i powietrzne pompy ciepła.

Przy montażu gruntowej pompy ciepła trzeba przewidzieć pionowe odwierty dolnego źródła (nie wszędzie jest to możliwe, ponieważ odwierty mają dużą głębokość, nawet ponad 100 m) lub poziome wykopy poniżej strefy przymarzania gruntu (wymaga to dużej wolnej przestrzeni na działce, a na takim poziomym wymienniku na może być zabudowań ani drzew, co wyklucza tego typu instalację grzewczą na zagospodarowanej działce). Same urządzenia są nieco droższe od powietrznych pomp ciepła, do tego dochodzi koszt wykonania dolnego źródła, który może wynieść nawet ponad 20 tys. zł. Przewagą takich urządzeń jest natomiast stabilna temperatura dolnego źródła, co przekłada się na nieco lepszą efektywność roczną w porównaniu z pompami powietrznymi. W polskim klimacie temperatury gruntu są bardziej stabilne niż powietrza, przez co pompa będzie działała wydajniej w mniejszym zakresie temperatur.


Podsumowując, gruntowe pompy ciepła są zdecydowanie droższe od powietrznych, ale tańsze w całorocznej eksploatacji. Przed dokonaniem wyboru polecamy skonsultować się z naszymi doradcami, by jak najlepiej określić zapotrzebowanie domu na ciepło i możliwości instalacyjne, a w efekcie prawidłowo zaprojektować i wykonać wymiennik pionowy lub poziomy.

Sprzedaż, montaż, serwis

  • kotłów gazowych i przepływowych podgrzewaczy wody,
  • klimatyzatorów, rekuperatorów i wentylacji,
  • pomp ciepła i c.o.,
  • instalacji wodno-kanalizacyjnych, systemów c.w.u.

Projekty instalacji i doradztwo