Menu

Instalacje c.o. a źródło ciepła

Decyzja, skąd będzie pochodziła energia do ogrzania domu, jest kluczowa i wymaga uwzględnienia kilku czynników, m.in. dostępności nośnika energii, jego wpływu na środowisko czy kosztów inwestycyjnych. Do wyboru są przede wszystkim tradycyjne źródła ciepła, jak gaz, olej czy węgiel, a także źródła odnawialne: ciepło ziemi, powietrza, energia wiatru czy słoneczna.

Jeżeli istotne są niskie koszty eksploatacji systemu, najlepszym wyborem będzie kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła, a więc energooszczędne instalacje niskotemperaturowe, w których temperatura czynnika grzewczego nie przekracza 50 stopni Celsjusza. Odpowiednio dobrane i zamontowane gwarantują niższe straty ciepła, mniejsze zużycie energii i większy komfort użytkowania, wymagają jednak zastosowania większej powierzchni grzewczej. Dlatego w nowo powstających budynkach najczęściej instaluje się obecnie ogrzewanie podłogowe, przekazujące ciepło z rur pod podłogą przez przewodzenie.

Przy wyborze instalacji grzewczej warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe dłużej utrzymuje wysoką temperaturę, ale też dłużej się nagrzewa. Przy wielu zaletach jest to jednak bardzo wrażliwy punkt całego systemu grzewczego. Źle wykonana instalacja podłogowa nie zapewni użytkownikowi właściwego komfortu cieplnego i może narazić na duże koszty utrzymania. Niekiedy przy zbyt dużym rozstawie rurek będzie za zimno lub przeciwnie – przy zbyt ciasnym ułożeniu pętli podłoga będzie przegrzana. To, czy ogrzewanie podłogowe pracuje prawidłowo, możemy ocenić dopiero po wygrzaniu posadzki, czyli najczęściej już po wykonaniu podłóg. Gdyby było coś nie tak, to właściwie nie ma możliwości poprawy. Nie ma tu więc miejsca na błędy.

Przy wyborze tradycyjnego systemu ogrzewania wysokotemperaturowego, a więc grzejników ściennych oddających ciepło w drodze konwekcji, jest nieco łatwiej, gdyż właściwie zawsze możliwa jest wymiana kaloryfera na większy lub mniejszy. Wadą grzejników jest jednakże to, że w pomieszczeniu nie ma równego rozkładu temperatury, a temperatura wody grzewczej jest znacznie wyższa niż przy podłogówce. Oznacza to większe zużycie energii, dlatego ten typ instalacji grzewczej lepiej sprawdzi się, jeżeli w kotłowni ma stanąć kocioł na paliwa stałe. Ponadto grzejniki to widoczny i nie zawsze ozdobny element wnętrza, co często jest powodem rezygnacji z takiego systemu.

Rozwiązaniem pośrednim jest instalacja mieszana. Wówczas ogrzewanie podłogowe w części pomieszczeń zostanie połączone z grzejnikami ściennymi.

W każdym przypadku pomoc specjalisty będzie niezbędna, by zaprojektować instalację wydajną, oszczędną i jak najlepiej dopasowaną do inwestycji ze względu na zapotrzebowanie systemu c.o. na moc cieplną i zużycie ciepła.

Sprzedaż, montaż, serwis

  • kotłów gazowych i przepływowych podgrzewaczy wody,
  • klimatyzatorów, rekuperatorów i wentylacji,
  • pomp ciepła i c.o.,
  • instalacji wodno-kanalizacyjnych, systemów c.w.u.

Projekty instalacji i doradztwo